Mecidiye mah. Samsun Cad. Tavaf Sok. No:6 Sultanbeyli / İstanbul
tr

Linolyum Zemin Kaplama

10.06.2019
2.307
Linolyum Zemin Kaplama

Linolyum zemin kaplama, sıcak bir dokuya sahip, ayak sesini adeta yutan, elastik bir üründür. Aşınmalara karşı oldukça dayanıklıdır.

Özünde mantar tozu ile bezir yağı karışımından oluşan bir karışımla sıvalı kendir dokumasıdır. Bu kaplamalarda, bağlayıcı keten yağı kullanılır ve araya çok ince dolgu olarak mantar kullanılır. Aynı zamanda istenilen renk ne ise bu harca dökülür ve o şekilde yüzey kaplama malzemesi ortaya çıkmış olur. Ortaya çıkan hamur jüt (ıhlamırgillerden bir bitkinin lifleri ile yapılan ip) üzerine döküldükten sonra polimerize olması beklenir. Eğer kalın bir tabaka talebi var ve buna uygun üretim yapılacak ise dolgu kısmı bol olan bir altlık üstünde görünen tabaka getirildikten sonra üretim yapılır.

linolyum-zemin-kaplama

linolyum zemin kaplama

Linolyum Türleri

Jüt yapılı dokular üzerinde mermer benzeri boyanmış yapı türüdür. Ortalama kalınlıkları 2-8 mm arasında değişmektedir. Oldukça kaliteli ve niteliği fazla olan bir malzemedir. Linolyum zemin kaplama malzemesi üzerinde bulunan desenlerin tamamı birbirlerine geçmiş haldedir. Oldukça fazla desen ve renge sahip bu ürünler dayanıklılık noktasında çok başarılı bir performans sergilemektedirler. Antibakteriyel özellikleri sebebi ile özellikle sağlık kurum ve kuruluşlarında tercih edilmektedirler.

Hammadde konusunda aynı bileşenlere sahip ancak imalat noktasında farklılık gösteren linolyum türüdür. Ürün kalınlılığı net 2mm’dir. Baskı desenleri nitrolak boya ile ortaya çıkarılmıştır.

Linolyum zemin kaplamanda başarılı bir uygulamanın ortaya konulabilmesi için uygulama yapılacak alanın kesinlikle düz ve kuru bir zemin olması gerekmektedir. Eğer zemin üzerinde pürüz ya da eğim var ise yeniden şap atılarak zemin kesinlikle düzlenmelidir. Düz bir zemin elde edildikten sonra duralaks ya da benzeri yapıştırıcılar yardımı ile linolyum zemin kaplama malzemesi yapıştırılır. Uygulama esnasında linolyum üzerinde kesinlikle dalgalanma olmaması gereklidir. Aynı zamanda işlem bastırılarak devam eder. Bunun haricinde başkaca bir işleme gerek yoktur. Düz ya da renkli desenlere sahip linolyumlarda balmumu ya da vernik ile cila yapılabilir. Bunun haricinde linolyum zemin kaplama ahpşam zemin üzerine de başarı ile uygulanabilir.

Genel Özellikleri

  • Linolyum zemin kaplama ürünleri oldukça esnek bir yapıya sahiptirler.
  • Yağ benzeri maddelere ve yanıklara karşı oldukça dirençlidirler. Özellikle sigara içilen alanlarda ortaya çıkabilecek yanıklar karşısında zemin kesinlikle hasar görmez.
  • Oldukça geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Hayal gücünüze ve konforunuza en uygun seçeneği yaşam alanlarınızda kullanabilmeniz mümkün.
  • Kesinlikle doğa dostudur ve çevreye zarar vermeyen yapıya sahiptirler.
  • Malzeme ya da işçilik maliyetlerine bakıldığında kesinlikle oldukça ekonomiktir. Bu nedenle bütün alanlarda rahatlıkla ve sevilerek kullanılmaktadır.
  • Ses emici özelliği sayesinde bulunduğu alanda sesi yutar. Özellikle yankılanmaya karşı oldukça başarılıdır.
  • Temizleme konusunda ıslak ve kuru temizlik işlemlerine uygun bir yapıya sahiptir. Vakumla sistemi ile de temizlenebilir. Rastgele cilalar değil tamamen üreticilerin tavsiye ettiği cilalar kullanılmalıdır. Temizlik noktasında aşırı su kullanımı çok uygun görülmemektedir. Yapı itibari ile fazla su ile temas linolyumun dokusuna zarar verebilmektedir.

Ürüne ait fiyatlandırma ve geniş seçenekleri daha iyi inceleyebilmek adına internet sitemiz üzerinden gerekli incelemeleri yapabilir ve hemen siparişinizi oluşturabilirsiniz.

linolyum-malzemeleri

linolyum malzememeleri

 

Linolyum Zemin Kaplama Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rulo ya da karolar döşenmeden önce işlem yapılacak alanın iklim özelliklerine ayak uydurabilmesi için 24 saat kadar ortalama sıcaklık 18 derecede dik açı ile bekletilmesinde fayda vardır. Bu şekilde verimi yüzde 99’lara çıkarmak amaçlanır. 18 derece alan sıcaklığı uygulama esnasında da hakim olan sıcaklık olmalıdır.

Aynı şekilde uygulamada kullanılacak olan döşeme malzemesinin de sıcaklığı oda gibi 18 derece olmak durumundadır.

Zemin kaplama işlemi yapılacak alana ait nem oranı ise yüzde 50-60 oranında olması işlem kalitesini arttıracak bir diğer ayrıntıdır.

Eğer uygulama yapılacak alan yerden ısıtmalı sistemle ısınıyor ise, uygulamaya başlanmadan önce mutlaka sistemin açık olup olmadığına bakılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktas yerden ısıtmalı sistem uygulama yapılacak günden tam 48 saat önce kapatılmalıdır. Yine uygulama işlemi tamamlandıktan ve bütün çalışma bittikten 48 saat sonra tekrar açılabilir.

Zemin hazırlığı noktasında en başta da belirttiğimiz gibi, zemin muhakkak düz ve pürüzsüz olmak durumundadır. Linolyum kaplamada yüzeyde herhangi bir dalgalanma ya da desene zarar vermeye sebep olabilecek boya,kalem izi ya da çizgi olmamalıdır. Bu maddeler linolyumun dokusuna zarar verdiği için uygulamanın başarısını olumsuz etkileyebilir. İstenilen desen ortaya çıkmayabilir.

Bununla beraber zemin kesinlikle sağlam olmalıdır. Kuru ve tertermiz bir zemine yapılacak linolyum kaplama zemin her daim size uzun yıllar masrafsız bir yaşam standardı sunacaktır. En başta alacağınız bütün tedbirler zemin kaplama noktasında uzun yıllar masraf etmeyeceğiniz anlamına gelmektedir.

Uygulama yapılacak yüzeyde kesinlikle nem olmamalıdır. Yüzeyin emici özelliği daha önceden kontrol edilmiş olması aynı zamanda uygulamanın sağlamlığı hakkında bilgi niteliğinde olacaktır.

Tesfiye şapı uygulaması her alanda başarılı olmayabilir. Özellikle yoğun trafiğin yaşandığı ve ağır tekerlekleirn geçtiği alanlarda uygulanması çok da uygun değildir. Bu nedenle zeminin özellikleri iyi incelenmelidir.

Uygulamadan 24 saat kadar önce linolyumlar hazırlanmalıdır. Rulo halinde bulunan linolyumlar parçalar halinde kesilir. İster zemine yatırılarak ister dikey şekilde oda sıcaklığına uyum sağlamak üzere bekletilir. Kesim yapılırken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar alanda yer alan kapılar, kolonlar ve diğer ek yerleri düşünülerek hatta ışık yönü de hesaplanarak kesim yapılması uygulamaya ayrıca kaliteli bir duruş katacaktır. İşin ustalığı burada ortaya çıkmaktadır. Döşeme türünü alanın türü ve şekli belirlemektedir.

Zeminin tamamında akrilik yapıştırıcı kullanılır. İlk etapta linolyumun bir kenarı kesilir ve zemine serilir. Arkasından diğer parça da kesilerek üst üste gelecek şekilde ayarlanır. İşaretlenen bağlantı yerinden tekrar kesilir ve ağır bir merdane benzeri malzeme ile tam yapışması için defalarca üzerinde geçilir. Bu işlem bütün alanda yapıştırılan linolyum zemin kaplama için yapılır.

Duvara dönüş yapılacak alanlarda yapışkanın sağlam tutabilmesi için kesinlikle alanın temiz, kuru, boyasız olması gerekmektedir.

Montaj aşamasında yastık profiller kullanılır ve yüzeyin hepsi bu profil üzerine konumlandırılır. Yapışan malzemede kombi işaret kalem yardımı ile gerekli yerler işaretlenir. Hem yere hem de duvara ağır şekilde baskı uygulanır ve burada yapışmanın tam olması amaçlanır. Kontak yapıştırıcı yastık profile ve diğer tüm zemine sürülmelidir.

Montaj işlemi tamamlandıktan 24 saat sonra kaynak çubuğu yardımı ile yapışan malzemenin ek yerlerinden delikler açılmalıdır. Buradan kaynak işlemi yapılır. Dileyen müşteriler için ayrıca süpürgelik siparişi alınarak süpürgelik de takılabilir.

linolyum-yer-kaplama

linolyum yer kaplama

İşlem tamamlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli husus 48-78 saate kadar zemin üzerinde asla yürünmemelidir. Herhangi bir eşya bu zemine asla konulmamalıdır. Özellikle trafik yoğunluğu çok olan bu alanlarda uygulamanın akabinde bu kuralın ihlal edilmesi yapıştırıcının kaplama malzemesinin altından çıkmasına ve uygulamanın kesinlikle başarısız olmasına sebep olacaktır. Bu nedenle oldukça hassas davranılmalı ve uygulamanın başarı ile sonuçlanabilmesi için bu kurala çok net şekilde dikkat edilmelidir.

Eğer uygulama alanı inşaat alanı ya da başkaca tadilatların yapıldığı bir alan ise, linolyum zemin kaplaması yapılan alan sun talar ya da kontraplaklar yardımı ile muhakkak korunmalıdır

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Hemen Ara
Yol Tarifi